Web Seminerleri ve Etkili Çevrimiçi Öğrenme

online-learning

1990’larda ortaya çıktıklarından beri, web seminerleri sürekli olarak en önemli çevrimiçi öğrenme araçlarından birisidir. Artan popülerlikleri, çeşitli öğrenme stillerini barındıran farklı özelliklerden ve çözümlerden kaynaklanır. Web seminerlerinin en önemli avantajı, öğrenme sürecindeki katılımcılar arasında canlı etkileşim / anlık geri bildirimi kolaylaştırmaları gerçeğinde yatmaktadır.

Ancak web seminerleri, rastgele bir video konferans aracıyla karıştırılmamalıdır, çünkü çevrimiçi eğitimdeki avantajları, çevrimiçi işbirliği için çok sayıda araçta yer almakta ve öğrenme sürecine katılımcıların daha kaliteli katılımını sağlayarak çevrimiçi öğrenme deneyimini zenginleştirmektedir. Pazardaki webinar yazılımının çeşitliliği, öğrencilerin etkileşimi için sürekli büyüyen fırsatlar sunar: paylaşımlı tarama, ekran paylaşımı, oylama, çizim, beyin fırtınası ve grup çalışması. Bu araçlar, katılımcıların eğitimci ve diğer öğrencilerle daha iyi bağlantı kurmasına, fikirleri geliştirmelerine ve fikirlerini paylaşmalarına ve farklı konumlardaki kişilerle grup çalışması yoluyla bilgilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Öğrenciler gruplara ayrılabilir ve görevler üzerinde çalışabilir, grup tartışmalarına katılabilir veya öğrendiklerini paylaşabilir.

Bu nedenle, web seminerleri, sınıf temelli eğitimin birçok özelliğini sağlamak için geliştirilmiştir. Bununla birlikte, eğitimcilerin ve öğrenicilerin coğrafi yakınlıkları ile değil, dünyanın farklı yerlerinde bulunabilecekleri gerçeğine bakılmaksızın bir konudaki ilgi ve uzmanlıkları ile bağlantılı olmaları önemli bir avantajdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.