Erasmus+ Demokrasi ve Katılımı Destekliyor

diversity-hands.jpg
CREDIT: Shutterstock

Yeni analiz Erasmus + Gençlik hareketlilik projelerine katılımın sivil katılımı arttırdığını ve gençlerin ve gençlik çalışanlarının topluluklarında daha aktif olmalarına yardımcı olduğunu gösteriyor. Analiz, sivil toplum, toplum aktivizmi ve demokratik katılım ve katılımla ilgili davranış ve becerilerdeki değişiklikleri araştırdı.

Projelere katılanların çoğunluğu, sivil toplum ve demokrasi ile ilgili konular hakkında daha fazla şey öğrendiklerini bildirdi. Bunları kültürel çeşitlilik (% 71), ayrımcılık (% 44), dezavantajlı veya marjinal gruplar (% 43), aktif vatandaşlık (% 38), zorluk yaşayan insanlarla dayanışma (% 38), insan hakları (% 37) ve demokrasi (% 27) içermektedir.

Projelere katılım aynı zamanda daha fazla katılımı da teşvik ediyor, tüm katılımcıların üçte birinden fazlası (% 34) proje sonucunda sivil topluma katılma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söylüyor. Katılımcıların beşte ikisinden fazlası (% 42) sonuç olarak gönüllü olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Kanıtlar Erasmus + programının imkanı kısıtlı katılımcılar için daha büyük bir etkisi olduğunu göstermektedir. Önemli farklılıklar olduğunda, imkanı kısıtlı katılımcıların, olumlu sonuç bildirmediklerine göre tutarlı bir şekilde daha fazla sonuç aldıkları görülmüştür. Bu farklılıklar, katılımcıların sosyo-ekonomik profilindeki farklılıklar dikkate alındıktan sonra bile önemini korumuştur.

Araştırma Erasmus + programının gençleri, özellikle de imkanı kısıtlıların, demokratik ve topluluk faaliyetlerine çekmelerine hayati katkısını göstermektedir.

 

Referans:

https://www.erasmusplus.org.uk/news/research-shows-that-erasmus-supports-democracy-and-participation

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.