Gençlik Wiki Nedir?

Gençlik Wiki (Youth Wiki), Avrupa ülkelerinin gençlik politikaları hakkında bilgi sunan çevrimiçi bir platformdur.

Gençlik Wiki’nin temel amacı, Gençlik alanındaki kanıta dayalı Avrupa işbirliğini desteklemektir. Bunu, gençleri destekleyen ulusal politikalar hakkında bilgi sağlayarak – kullanıcı dostu ve sürekli güncellenen bir şekilde yapar.

Genel amaç, Avrupa Komisyonu ve Üye Devletlere, reformlar ve inisiyatifler üzerindeki gidişat hakkında bilgi vererek karar almalarında yardımcı olmaktır. Nitel bilgilerin toplanması aynı zamanda bilgi alışverişinde bulunmaya ve yenilikçi yaklaşımlara izin verir ve akran öğrenme faaliyetlerini doğrulayabilir.

Şu anda, Gençlik Wiki’ye 29 ülke katılıyor.

Youth Wiki sayfalarının içeriği nedir?

Gençlik Wiki’nin içeriği, gençlik alanındaki Avrupa işbirliği çerçevesinde, Avrupa Komisyonu ve Üye Devletler tarafından belirlenen politika öncelikleri ile şekillenmektedir.

Özellikle, AB Gençlik Stratejisinde belirlenen eylem alanları için Avrupa düzeyindeki ana taahhütleri ve politika gelişmelerini desteklemek amacıyla geliştirilmiştir.

Bilgi, katılan her ülkenin hükümetleri tarafından belirlenen Ulusal Muhabirler (NC’ler) tarafından sağlanır ve yıllık olarak güncellenir. Esasen niteldir ve katılımcı ülkelerdeki politika yönelimlerindeki reform ve eğilimlerin analizine izin verir.

Ana bilgi kaynağı, gençlik alanındaki ulusal üst düzey yetkililerden kaynaklanan resmi belgelerden, yani her bir ülkede gençlik politikasından sorumlu olan yetkililerden oluşur.

NC’ler ayrıca doğrudan kamu makamları tarafından yürütülen ya da araştırma merkezlerine, uzmanlara, düşünce kuruluşlarına ve benzerlerine görevlendirilen çalışmaları, anketleri, analizleri ya da değerlendirmeleri / değerlendirmeleri ifade eder.

Ulusal açıklamalar, ulusal verileri ve istatistikleri nadiren raporlar çünkü bunlar genellikle ulusal bağlamda anlaşılabilecek ülkelere özgü metodolojilerle toplanır.

 

Kaynak: https://eacea.ec.europa.eu/national-policies/en/youthwiki

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.