Uluslararası Gençlik Günü 2019: “Dönüşen Eğitim”

2019 Uluslararası Gençlik Günü (12 Ağustos), “Dönüşen Eğitim” teması, gençlerin kendileri de dahil olmak üzere, tüm gençler için eğitimi daha ilgili, adil ve kapsayıcı yapma çabalarını vurgulamaktadır. 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin 4. Hedefinde Köklendirilen (“Kapsayıcı ve adil bir kalitede eğitim sağlamak ve herkes için yaşam boyu öğrenme fırsatlarını teşvik etmek”) 2019 Uluslararası Gençlik Günü, Hükümetler, gençler ve gençlik odaklı kuruluşların ve diğer paydaşların eğitimi nasıl dönüştürdüğünü ve bu çabaların 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’ne ulaşmaya nasıl katkıda bulunduğunu inceler.

İstatistikler, eğitim sistemlerini daha kapsayıcı ve erişilebilir hale getirmek için hala önemli dönüşümlerin gerekli olduğunu hatırlatıyor: (1) Halkın sadece% 10’u düşük gelirli ülkelerde lise eğitimini tamamlamış; (2) Küresel nüfusun % 40’ı, konuştukları veya tam olarak anladıkları bir dilde öğretilmemektedir; (3) ortaokul yaşındaki mültecilerin% 75’inden fazlası okul dışındadır. Ayrıca, yerli gençlik, engelli gençler, genç kadınlar, savunmasız gruplara mensup gençler vb. farklı gereksinimlerine ve yeteneklerine saygı duyan eğitime erişmenin yanı sıra benzersiz gerçeklik ve kimliklerini yansıtan ve kucaklayan ek zorluklarla karşı karşıyadır.

Eğitimi daha ilgili, adil ve kapsayıcı hale getirmek, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için çok önemlidir. Eğitim, 17 SDG’nin tamamındaki ilerlemenin hızlandırılmasında, yoksulluğun ortadan kaldırılmasında, sağlık, cinsiyet eşitliği, iyi iş ve büyüme, eşitsizliğin azaltılmasında, iklim üzerindeki eylem ya da barışçıl toplumlar inşa edilmesinde çok önemli bir rol oynuyor. Eğitim, okul müfredatının ve pedagojinin içeriğinin yalnızca 4. endüstri devrimi ve iş ve yaşamın geleceği için değil, aynı zamanda hızla değişen sosyal bağlamların getirdiği fırsatlar ve zorluklar için de amaç için uygun olmasıyla etkili öğrenme sonuçlarına yol açmalıdır.

IYD 2019

2019 Uluslararası Gençlik Günü hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.