Erasmus+ 2020 Son Gelişmeler

2020’de Avrupa Üniversiteleri ile ilgili pilot faaliyet güçlendirilecektir. Seçilen projeler, yükseköğretim kurumlarının Avrupa ölçeğinde performansını, çekiciliğini ve rekabetçiliğini artıracak. Bir diğer önemli yenilik, hem başlangıç hem de belirli sektörlerde devam eden eğitim için dünya çapında referans noktaları oluşturmayı amaçlayan “Mesleki Mükemmellik Merkezlerine” (Centres of Vocational Excellence) yeni bir eylem eklenmesi olacaktır.

Adsız tasarım (11).png

Teknik yönetim açısından, Programın uygulanmasını destekleyen BT araçlarının, özellikle Programın faydalanıcılarının kullandığı araçların performansını ve kullanıcı dostu olanağını optimize etmek, dengelemek ve iyileştirmek için daha fazla çaba gösterilecektir. Bu çabalar, programa erişimi kolaylaştırmak amacıyla, özellikle de yeni fon başvuru sahipleri ve fon başvurusu yapan küçük işletmeler için gerçekleştirilecektir.

Uygulama şekliyle ilgili olarak, Avrupa Komisyonu (Genel Eğitim ve Kültür Müdürlüğü), bazı eylemlerin doğrudan yönetimi de dahil olmak üzere Erasmus + programının tüm uygulamasından sorumludur. Avrupa düzeyinde, Avrupa Komisyonu Eğitim, Görsel İşitsel ve Kültür Yürütme Ajansı (Yürütme Ajansı), Erasmus + Programının belirli eylemlerinin uygulanmasından sorumludur (doğrudan yönetim).

Temel Eğitim 2 ve 3 kapsamında, yetişkin eğitimi, mesleki eğitim ve öğretim ile beceri geliştirme ve tanıma alanındaki bazı eylemler kısmen veya tamamen Genel İstihdam, Sosyal İşler ve İçerme (DG EMPL) Direktörlüğü’ne eşlik etmektedir. Çok Dilde Olma ile ilgili Ana Eylem 3 altındaki bazı diğer eylemler, Tercüme Genel Müdürlüğüne (DGT) eş yetkilidir.

Erasmus + Programının uygulanması büyük ölçüde dolaylı yönetim olarak uygulanır. Avrupa Komisyonu, uygulama görevlerini, Mali Tüzüğün 62 (1) (c) Maddesinde öngörüldüğü şekilde, her Program Ülkesinde kurulan Ulusal Ajanslara devretmektedir.

Toplam harcama – 2020 iş programı kapsamında öngörülen her türlü ödenek dahil – 3,384,335,005 Avro tutarındadır.

Bu mevcut ödenekler aşağıdaki şekilde dağıtılmıştır (ayrıntılar için aşağıdaki tabloya bakınız):

  • Birliğin bütçesinden ve 1. başlık altında ödenekler: 2.796.917.300 EUR;
  • Birliğin bütçesinden ve 4. başlık altındaki ödenekler: 233.730.948 EUR;
  • Avrupa Kalkınma Fonu’ndan (EDF) ödenekler: 19.000.000 EUR;
  • EFTA / AEA ülkelerinin katılımından kaynaklanan ödenekler: 1. başlık altındaki 68,524,473 Euro ve 4. başlık altındaki 5,726,407 Euro;
  • Diğer ülkelerin Programa (Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Türkiye, Sırbistan Cumhuriyeti ve diğer Batı Balkan ülkeleri) katılımından kaynaklanan dış tahsis edilen gelirlerden ödenekler: Başlık 1’in altındaki 222,939,156 Euro ve Başlık 4’ün altındaki 9,496,721 Euro;
  • geri kazanımlardan elde edilen dahili gelirlere karşılık gelen ödenekler: 1. başlık altında 26.000.000 Euro ve 4. başlık altında 2.000.000 Euro.

Tablo 1 – Erasmus + 2020: toplam mevcut ödenekler

Adsız.png

Adsız.png

Adsız.png

Erasmus Mundus Ortak Master Derecelerinin, 2020’de artan sayıda yüksek kaliteli teklifler seçmesi bekleniyor.Eğitim, Görsel-İşitsel ve Kültür Yürütme Ajansı, tematik kümelenmelerin organizasyonu gibi yıllık Erasmus Mundus koordinatörleri konferansının organizasyonu gibi devam eden Erasmus Mundus Master programlarının koordinatörlerinin ağını destekleyen faaliyetleri de uygulayacaktır.

Mesleki Eğitim ve Öğretim (MEÖ) alanında, 2020’de uzun süreli hareketliliğe daha fazla odaklanmaya devam edilecektir. Mevcut kaynaklar, çırakların ve diğer mesleki eğitim öğrencilerinin Mesleki Eğitim kurumlarında ve / veya başka bir ülkedeki şirketlerde işe yerleştirilmesini desteklemekte ve bu süre 3 ila 12 ay arasında değişmektedir. 2020, MEÖ tedarikçilerinin uluslararasılaşmasını arttırmayı amaçlayan Erasmus + MEÖ Hareketlilik Şartı’nın uygulanmasının dördüncü yılı olacaktır.

Ulusal Ajanslar tarafından yönetilen eylemler için ana BT araçları

e-Formlar: Erasmus + 2020 ademi merkeziyetçi eylemler için başvuranların kullanıcı deneyimini geliştirmek için daha fazla genel fonksiyonellikler tanıtılacaktır.

Tamamlanmış gerçekleştirilen mobilite projeleri ve Ana Eylem 1, 2 ve 3 kapsamındaki faaliyetler hakkında bilgi toplayan Mobility Tool, 2020’de Erasmus + yararlanıcılarına daha istikrarlı, kullanıcı dostu ve daha iyi hizmet sunan yeni, daha modern bir teknolojiye geçecektir.

EPlusLink, Ulusal Ajanslar tarafından yürütülen proje yaşam döngüsü yönetimi süreçlerini desteklemeye odaklanacaktır. Ulusal Ajanslarla NAconnECt, Yammer vb. Platformlar üzerinden iletişim devam edecektir.

2020 için planlanan ana faaliyetler

Yeni Europass çerçevesinin uygulanması konusunda da çalışmalar sürdürülecektir: Test aşamasının sonuçlarına dayanarak, yeni Europass çevrimiçi platformunun 2020’de başlatılması ve insanların yaşam boyu öğrenmelerini ve kariyerlerini yönetmeleri için çevrimiçi bir e-Portföy aracı içermesi planlanmaktadır. Yeni Europass, Dijital Eğitim Eylem Planında belirtildiği gibi doğrulanabilir dijital olarak imzalanmış kimlik bilgileri (örneğin, yeterlilik diplomaları) yayınlamaları için eğitim ve öğretim kurumlarını da destekleyebilir.

 

Daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.