Koronavirüs ve Komplo Teorileri

'Sahte haberlerin ve komplo teorilerinin koronavirüs etrafına yayılması o kadar önemli bir sorundur ki Dünya Sağlık Örgütü onlarla başa çıkmak için bir "efsane avcısı" web sayfası oluşturmuştur'

 

Yeni koronavirüs dünya çapında yayılmaya devam ediyor ve her zaman yeni vakalar bildiriliyor. Görünüşe göre, güçlü aktörlerin virüsle bir şey planladıklarını iddia eden komplo teorileri gibi görünüyor. Tıbbi komplo teorileri üzerine yaptığımız araştırma, bunun salgınların kendisi gibi toplumlar için de tehlikeli olma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.

Bir komplo teorisi , koronavirüsün aslında CIA tarafından Çin’e savaş açmanın bir yolu olarak tasarlanan bir biyo-silah olduğunu öne sürüyor. Diğerleri, İngiltere ve ABD hükümetlerinin, potansiyel bir aşıdan para kazanmanın bir yolu olarak koronavirüsü tanıttıklarına inanıyorlar.

Bu komplo teorilerinin birçoğu aşırı gibi gözükse de, kötü güçlerin gizli bir plan peşinde koştuğu inancı her toplumda yaygındır. Bunlar genellikle sağlıkla ilgilidir. 2019’daki büyük bir YouGov anketi , İspanya’daki katılımcıların% 16’sının HIV’in gizli bir grup veya kuruluş tarafından yaratıldığına ve dünyaya yayıldığına inanıyor. Fransızların% 27’si ve İngiliz katılımcıların % 12’si “aşıların zararlı etkileri hakkındaki gerçeklerin kasıtlı olarak halktan gizlendiğine” inanıyor.

Sahte haberlerin ve komplo teorilerinin koronavirüs etrafına yayılması o kadar önemli bir sorundur ki Dünya Sağlık Örgütü (WHO)  bunlarla başa çıkmak için bir “efsane avcıları” web sayfası oluşturmuştur.

Komplo teorilerinin yayılması

Araştırmalar, komplo teorilerinin terörist saldırılar, hızlı siyasi değişiklikler veya ekonomik kriz gibi toplumdaki kriz anlarıyla ilgili olarak ortaya çıkma eğiliminde olduğunu göstermektedir . Komplo teorileri, kaotik bir dünyayı anlamaya çalıştığımız belirsizlik ve tehdit dönemlerinde çiçek açar. Bunlar, komplo teorilerinin koronavirüs ile ilişkili olarak yayılmasını açıklayan virüs salgınları tarafından üretilen koşullarla aynıdır.

Benzer koşullar 2015-16 Zika virüs salgını ile de meydana geldi. Zika komplo teorileri virüsün doğal bir olaydan ziyade biyolojik bir silah olduğunu ileri sürdü. Zika virüs salgını sırasında Reddit hakkındaki yorumları inceleyen bir araştırma , komplo konuşmasının insanların Zika üzerinde hissettikleri aşırı belirsizlikle başa çıkmalarının bir yolu olarak ortaya çıktığını buldu.

Sağlık çalışanlarının ve kuruluşlarının önerilerine güvenmek, bir sağlık kriziyle başa çıkmak için önemli bir kaynaktır. Ancak komplo teorilerine inanan insanlar genellikle yöneticiler, politikacılar ve ilaç şirketleri de dahil olmak üzere güçlü olarak algıladıkları gruplara güvenmezler. İnsanlar güvenmezlerse, tıbbi tavsiyelere uyma olasılıkları daha düşüktür.

Araştırmacılar, tıbbi komplo teorilerinin tıbbi otoritelere duyulan güvensizliği artırma gücüne sahip olduğunu gösterdiler ve bu da insanların kendilerini koruma isteklerini etkileyebilir. Tıbbi komplo teorilerini onaylayan kişilerin aşılanma veya antibiyotik kullanma olasılığı daha düşüktür ve bitkisel takviyeleri veya vitaminleri alma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, arkadaş ve aile gibi profesyonel olmayan kişilerden tıbbi tavsiyeye güveneceklerini söyleme olasılıkları daha yüksektir.

Ciddi sonuçlar

Bunun yerine, bu insanların önleme davranışına karşı olumsuz tutumlara sahip olmaları veya tedavi olarak tehlikeli alternatifleri kullanma olasılıkları daha yüksek olabilir. Bu, virüsün yayılma olasılığını artıracak ve daha fazla insanı tehlikeye sokacaktır.

Tıbbi komplo teorilerinin yayılmasının toplumun diğer kesimleri için de ciddi sonuçları olabilir. Örneğin, Avrupa’daki Kara Ölüm sırasında, Yahudiler pandemiden sorumlu olarak günah keçisi haline getirildi. Bu komplo teorileri, tüm Avrupa’daki Yahudi cemaatlerinin şiddetli saldırılarına ve katliamlarına yol açtı. Koronavirüsün patlak vermesi, Doğu Asya olarak algılanan insanlara yönelik ırkçı saldırılarda dünya çapında bir artışa yol açtı .

Bununla birlikte, komplo teorilerinin yayılmasına müdahale etmek ve durdurmak mümkündür. Araştırmalar, tıbbi komplo teorilerine karşı karşıtlıkları teşvik eden kampanyaların komplo inançlarını düzeltmede bir miktar başarı sağlayacağını gösteriyor. İnsanların sahte bir haber yapımcısı rolünü üstlenebilecekleri Bad News gibi oyunların, insanların yanlış bilgilendirmeyi tespit etme ve direnme yeteneğini geliştirdikleri gösterilmiştir.

Komplo teorilerinin topluma çok zararları olabilir. Sadece insanların sağlık seçimlerini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda farklı grupların birbirleriyle ilişkilerine nasıl müdahale edebilir ve “komplo” olarak algılananlara karşı düşmanlığı ve şiddeti artırabilirler. Hükümetler, koronavirüsün yayılımıyla mücadele etmenin yanı sıra, virüsle ilgili yanlış bilgi ve komplo teorilerinin elden çıkmasını durdurmak için de hareket etmelidir.

 

Kaynak: “Why the coronavirus has led to so many conspiracy theories” başlıklı çalışma Türkçe’ye çevirilmiştir. Çalışmaya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.