Gençlik çalışmalarında hangi çevrimiçi araçları kullanabilirsiniz? (IV)

Padlet dosyaları, metinleri, yorumları, görüntüleri, videoları, ses dosyalarını, haritadaki yerleri, web sitelerine bağlantıları ve daha fazlasını depolamanıza izin veren boş bir çevrimiçi beyaz tahtadır.

Bu web sitesi fikir toplama, beyin fırtınası ve bilgi paylaşımında işbirliği için uygundur.

Uygulamaya www.padlet.com adresinden ulaşılabilir . Mesaj panoları oluşturmak ve düzenlemek için, e-posta adresi, sosyal ağlardaki bir hesap veya bir oturum açma adı ve parolası aracılığıyla kaydolmak ve oturum açmak gerekir. Doğru ayarlarla, bülten tahtası, oturum açmamış kullanıcılar için de düzenlenebilir ve etkileşim olmadan paylaşılabilir.

Ücretli premium paketlere ek olarak, yeterli bir ücretsiz sürüm de mevcuttur. Sınırlamalar esas olarak oluşturulan mesaj panosu sayısındadır. Premium paketler 30 gün boyunca ücretsiz olarak denenebilir.

Giriş yaptıktan sonra, kullanıcının profili görünecek ve Padlet oluştur üzerine bir tıklamayla mesaj panosu oluşturulabilir. İlk adımda, görsele ek olarak farklı işlevlere sahip oldukları için uygun bir ekran düzeni (duvar, raf, altında, tuval, ızgara) seçmek önemlidir. Ekranın sağ köşesindeki sihirbaz sizi adımlar boyunca yönlendirecektir. Adı, açıklamayı, logoyu, arka planı yavaş yavaş ekler ve gizliliği panoya ayarlarsınız.

Padlet’e mesaj eklemek de tek bir tıklama ile mümkündür ve stil, renk, içerik, konum gibi her bir gönderiye ayrı ayrı parametreler atayabilirsiniz.

Mesajların ve padlet’in tüm parametreleri daha sonra değiştirilebilir.

Her padlet’in kendi adresi, kodu ve bağlantısı vardır. Bitmiş bülten panoları, kullanıcının ihtiyaçlarına göre farklı şekillerde yayınlanabilir ve paylaşılabilir: herkese açık, şifre korumalı, diğer kullanıcılar tarafından değiştirilebilir, yorumlanabilir. Padlet paylaşımı QR kodu ile de mümkündür.

padlet2

Padlet özellikle hızlı ve gerçek zamanlı olarak tek bir yerde çok miktarda içeriği açıkça toplama işlevi ile basit ama kullanışlı bir eğitim aracıdır.

Padlet’in kullanışlı bir özelliği, gönderilerin anonim olarak yayınlanabilmesidir. Uygulamanın avantajı, programı bir bilgisayara yüklemenin gerekli olmaması, ücretsiz olması ve çevrimiçi işbirliği ve sonuçların paylaşılmasına izin vermesidir.

Bu nedenle her bir padlet, kullanıcının ihtiyaçlarına göre mümkün olduğunca uyarlanmış bireysel bir araçtır.

Kullanımı geniştir: ör. okul ortamında, iş toplantılarında, proje planlama ve yönetiminde, beyin fırtınası, geri bildirim, çalışma gruplarından çıktıların toplanması, çalıştaylar, konferanslar ve çok daha fazlasında kullanılabilir.

Çalışma kullanımına ek olarak Padlet, gerçek bir duyuru panosunda olduğu gibi özel amaçlar, geziler, etkinlikler, anılar, resimler ve önemli bağlantılar depolamak için de uygundur.

 

Padlet aracına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://tr.padlet.com/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.