Erasmus+ 2021-2027

Adssız

Erasmus +, tüm Avrupa ve ötesindeki insanları, özellikle gençleri, eğitim, staj, çıraklık, gençlik değişimleri, öğretim, eğitim, gençlik çalışmaları ve spor faaliyetleri yoluyla yeni bilgi ve becerilerle donatır. Avrupa ülkelerinin eğitim ve öğretim sistemlerinin yanı sıra gençlik ve spor politikalarını modernize etmelerini ve geliştirmelerini destekler.

1. AVRUPA KATMA DEĞERİ

Program üç temel eylem etrafında inşa edilmiştir: hareketlilik, işbirliği ve politika geliştirmeye destek. Erasmus +, insanların yurtdışında öğrenme deneyimi yaşamalarını artırır. Ayrıca, Birlik içinde ve üçüncü ülkelerle ağ oluşturma ve işbirliği fırsatlarının yanı sıra kapasite geliştirme faaliyetleri de sağlar. Karşılıklı öğrenme ve iyi uygulama değişimini içerir. Sistemlerde ve kuruluşlarda yeniliği destekler ve katılımcı bireyler ve kurumlar için somut sonuçlar sağlar.

Bu faaliyetlerin ulusötesi niteliği ve ölçeği göz önüne alındığında, AB düzeyinde eylem esastır. Erasmus + Programı, tüm Üye Devletlerin hareketliliğin ve iyi uygulamaların değişiminden faydalanmasını ve sonuçların en iyi şekilde dağıtılmasını sağlar. AB’nin buradaki eylemi eksik bağlantıları doldurmanın, parçalanmanın önlenmesinin, iç sınırları olmayan bir Avrupa’nın potansiyelinin gerçekleştirilmesinin ve Birlik genelinde eğitim ve öğretim sistemlerinin şeffaflığının ve karşılaştırılabilirliğinin artırılmasının bir yoludur. Ulusal düzeyde karşılaştırılabilir eylemleri finanse eden diğer programlar hem hacim hem de kapsam açısından önemli ölçüde daha küçüktür ve Erasmus+ finansmanını değiştirme kapasitesine sahip değildir.

Kasım 2017’de Göteborg’daki Sosyal Zirvesi’nde yer alan üç kurum tarafından ilan edilen Avrupa Sosyal Haklar Sütunu, insanları ilk sıraya koyma ve Birliğin sosyal boyutunu daha da geliştirme gereğini hatırlattı. Fırsat eşitliği ve işgücü piyasasına erişim, adil çalışma koşulları, sosyal koruma ve içerme alanlarında ortak ilkeleri vurgulamıştır. Rekabetçi iş piyasasıyla yüzleşmek, toplumsal zorlukları öngörmek ve dirençli ekonomilere katkıda bulunmak için, insanların hızla değişen bir dünyada gerekli olan doğru bilgi, beceri ve yeterliliklerle donatılması gerekir.

Bu nedenle, Erasmus + ileriye dönük bilgi, beceri ve yetkinlik gelişimini destekleyecek ve ilgili paydaşlarla yeni ittifaklar kuracaktır. Erasmus + erişilebilirliğini artıran daha kapsamlı bir program haline gelecek – özellikle küçük ölçekli veya köklü kuruluşlar için. Okul öğrencileri de dahil olmak üzere daha fazla gencin dezavantajlı geçmişlerden gelenlere ulaşmak da dahil olmak üzere başka bir ülkeye öğrenme için seyahat etmesine izin verecektir. AB meseleleri hakkında farkındalığı teşvik etmek ve topluma aktif katılımı teşvik etmek, AB’nin anlaşılmaması ve nasıl çalıştığı ile başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Avrupa ve uluslararası düzeyde hareketlilik ve işbirliği düzeyleri de kapsam dahilinde artırılacak ve genişletilecektir.

2. AMAÇLAR

Programın genel amacı, eğitim ve öğretim, gençlik ve spor alanındaki AB politika hedeflerinin uygulanmasını desteklemek, böylece sürdürülebilir büyüme ve sosyal bütünleşmeye katkıda bulunmak ve AB ortak değerlerini ve AB’ye ait olma duygusunu teşvik etmektir.

Eğitim ve öğretim için bu, 2025 yılına kadar Avrupa Eğitim Alanının kurulmasına, araştırma, öğrenim ve araştırma yapmanın sınırlar tarafından engellenmeyeceği, bu alanda ilgili AB politikalarının, özellikle Avrupa için Yeni Beceriler Gündeminin uygulanmayacağı ve Vatandaşlığı ve eğitim yoluyla özgürlük, hoşgörü ve ayrımcılık yapmamanın ortak değerlerini destekleme Paris Bildirgesi’ne dayanmaktadır.

Program, gençlik alanında yenilenmiş Avrupa işbirliği çerçevesine uygun eylemleri destekleyecek ve uygulayacak, öğrenme hareketliliği, gençlik sektörünün kapasitesinin artırılması, gençlerin üye gençleri ulusal gençlik sistemlerini geliştirmelerine katılmaları ve desteklemelerini sağlayacak eylemleri ele alacaktır.

Sporda Avrupa boyutunu geliştirmeye yardımcı olacak ve gençler için Interrail geçişleri ile seyahat deneyimi ile Avrupa kimliğini destekleyecektir.

3. UYGULAMA VE SADELEŞTİRME

Programın şimdiye kadar başarılı bir şekilde uygulanmasına dayanarak, gelecekteki Erasmus + mevcut temel mimariyi yaşam boyu öğrenme ilkesine dayanan entegre bir program olarak sürdürecektir. Eylemleri, yüksek öğretim, mesleki eğitim ve öğretim, okul eğitimi, yetişkin eğitimi, gençlik ve spor gibi çeşitli alanları kapsamaktadır.

Erasmus + bütçesi, esas olarak her Erasmus + Program ülkesinde kurulan Ulusal Ajanslar ile daha az ölçüde Eğitim Görsel-İşitsel ve Kültür Yürütme Ajansı ve Komisyon tarafından uygulanacaktır.

Erasmus +, prosedürleri ve süreçleri basitleştirerek, çevrim içi araçları optimize ederek ve daha kullanışlı ve kullanıcı dostu hale getirerek, raporlama ve bilgi yükümlülüklerini azaltarak ve Ulusal Ajanslar arasında programların uygulanmasını daha iyi standartlaştırarak herkes için idari yükü azaltacaktır. Uygulama yöntemlerinin basitleştirilmesi ve düzenlenmesi Erasmus + programına erişimi kolaylaştıracaktır. Uluslararası Erasmus + zincirinin dağıtım mekanizması ve kuralları da oldukça basitleştirilecek ve kolaylaştırılacaktır.

4. DİĞER POLİTİKALARLA TAMAMLAYICILAR VE SİNERJİLER / AB’NİN ULUSAL VE BÖLGESEL KAYNAKLAR İLE HİZALANMASI

Program, ulusal ve bölgesel eylemleri tamamlar ve yapılandırılmış hareketlilik, işbirliği ve politika desteğini gerçekten ulusötesi bir şekilde sağlar.

Erasmus + ile Avrupa Sosyal Fonu + ve Horizon Europe dahil olmak üzere diğer AB enstrümanları arasındaki önemli tamamlayıcılıklar güçlendirilecektir. Buna ek olarak, Avrupa Dayanışma Hareketi, gençlerin Erasmus + ile tam bir sinerji içinde dayanışma faaliyetlerine katılmasını kolaylaştıracaktır, çünkü her iki program da Eğitim, Görsel-İşitsel ve Kültür Yürütme Ajansı ve ulusal ajansların desteğiyle uygulanacaktır.

5. 2021-2027 İÇİN ÖNERİLEN BÜTÇE TAHSİSİ

30 milyar euro

“Erasmus+ 2021-2027” için 4 yorum

  1. ben de bu projelere bulunmak istiyorum ama yaş sorunu var mı? Biz bu projelere katılmak için en az kaç yaşında olmamız gerekiyor? Teşekkürler 🙂

    Beğen

  2. KA 1 , KA 2 , KA 3 PROJELERİNİN TAM OLARAK NELER OLDUĞUNU VE ŞARTLARINI ÖĞRENEBİLECEĞİM BİR DÖKÜMAN PAYLAŞMANIZ MÜMKÜN MÜ RİCA ETSEM ?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.