Erasmus + Staj Hareketliliği

Program ülkelerinden birindeki kamu kurumları, STK’lar, şirketler veya diğer çalışma ortamlarında, üniversite ve mesleki eğitim merkezlerinde işyerinde öğrenme olarak iki haftalık ila 12 aylık bir staj yapabilirsiniz. Her dönem üniversitelerin Erasmus/AB ofisleri, Erasmus+ staj hareketliliği ilanları yayınlar. Başvurular bir akademik yıl içerisinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine açıktır.

Kendi imkanı ile staj yeri bulup başvuru evrakları ve niyet mektubunu teslim eden üniversite öğrencileri başvurabilirler. Erasmus+ staj öğrencisi olarak başvurabilmek için akademik not ortalaması birçok üniversite için önemlidir. Bu yüzden başvurmadan önce üniversitenizin koşullarını öğrenmenizde fayda var. Daha sonra üniversiteniz, Erasmus+ stajı kapsamında sizlere hibe verebilme adına bir yabancı dil sınavı düzenler, bu sınavda başarılı olan üniversite öğrencileri, staj yapmak üzere hak kazanır.

Aşağıdaki kuruluşlar Erasmus+ staj faaliyeti için uygun değildir:
– Avrupa Birliği kurumları ve AB ajansları
– AB programlarını yürüten ve bu kapsamda hibe alan kuruluşlar
– Misafir olunan ülkedeki ulusal diplomatik temsilciliklerimiz

hibe
İsteyen öğrenciler maddi destekten feragat edip kendi imkanlarıyla Erasmus+ Programından faydalanabilir. Bu tür programa “hibesiz staj” denilir.

Bilgi ve Beceri Derneği olarak üniversite öğrencilerimize uygun staj yeri bulmaları konusunda yardımcı olabiliriz. Staj yerinden kabul mektubu alınması, öğrenim anlaşmasının düzenlenmesi ve vize ile ilgili yönlendirme bağlamında derneğimizden destek alabilirsiniz.