Mülteciler Haftası Yaklaşıyor

Tw_Generic_Refugee-week-is-coming

Mülteciler Haftası, her yıl 20 Haziran’da BM’nin Dünya Mülteciler Günü’nde gerçekleşen dünya çapında bir etkinliğidir.

Bilgi ve Beceri Derneği olarak Mülteciler Haftası’nda sosyal medya faaliyetlerine 7 basit eylemlerden bazılarını gerçekleştirerek gönüllü bir şekilde katılım göstermeyi arzuluyoruz.

2019 Mülteciler Haftası (17-23 Haziran) için, sizleri “Siz, ben ya da daha önce gelenler” temasından ilham alan yedi yeni (ya da canlandırılmış!) basit eylemlerden birini yapmaya davet ediyoruz. “Basit eylemler” hepimizin mültecilerin yanında olmak ve toplumlarımızda yeni bağlantılar kurmak için yapabileceğimiz günlük eylemler olarak ifade edilebilir. Kısacası, bu eylemlerden birisini ya da birkaçını seçerek, sosyal medyada bir kampanya başlatabilirsiniz. Hashtag: #RefugeeWeek2019 #MültecilerHaftası  

1. Bir hikaye paylaşın

The number 0

Mültecilerin deneyimleri çok uzak hissediliyor. Ama onlar her yerde…

Savaş ve zulüm yeni bir şey olmadığı üzücü bir gerçektir. İnsanlar nesiller boyu güvenlik arayışı içinde evlerini terk etmek zorunda kaldılar, katıldıkları toplumlara yeni bakış açıları, deneyimler ve yetenekler getirdiler.

Mültecilerin hikayeleri burada: Dinlediğimiz müzikte, yediğimiz yemekler, çocuklarımızın okudukları kitaplar. Ve bu hikayeleri dinlediğimizde, aramızdaki bağlantıları görmezden gelmek zorlaşıyor – mültecilerin katkıları ve deneyimleri hepimizin kim olduğunun bir parçasıdır.

Örnek Hikayeleri okumak için burayı tıklayın ve ardından tanıdık birisiyle paylaşın.

2. Gerçekten kim olduğunuzu öğrenin

The number 0

Bu klasik basit eylemlerin parçasıdır. Aileniz veya toplumunuzda daha önce bilmediğiniz bir göç hikayesi bulabilir misiniz? Adınızın nereden geldiğini ve ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Aramanıza yardımcı olmak için şunları yapabilirsiniz:

– Aile büyüklerinizle konuşun
– Adınız veya soyadınızın anlamına bakınız.

Örn: Niğde’de Selanik göçmeni birçok aile yaşamaktadır. Geçmişte birçok sorunla karşı karşıya kalarak yaşam mücadelesine girmişlerdir.

3. Bir yemek paylaşın

The number 0

“Ne zaman bir masada bir sürü insan bulursan, o masada olanları öğrenirsin. Gençler büyüklerini öğreniyorlar, kültürlerini öğreniyorlar ve geçmişle ilgili hikayeleri dinliyorlar.” Mashama Bailey, Şefin Masası

Georgia’nın Savannah kentinde daha önce ayrılmış bir otobüs durağında, şef Mashama Bailey, bir bükülme ile geleneksel Güney yemekleri sunan “The Gray” restoranını işletiyor. Yemek tariflerinin hikayeler taşıdığını ve bunları yeni yollarla paylaşarak ve yeni insanlarla yenilerini yaratabileceğimizi anlıyor.

Bu Basit eylem bir masanın etrafında bir araya gelme davetidir – yaşlı ve genç, uzun süredir devam eden yerel halk ve yeni gelenler – ve en sevdiğiniz yemeğin aromaları ve lezzetlerini paylaşan bir davettir. Çocukluğun en sevdiği şarkısı, ‘evden’ sevilen bir tarif ya da henüz görmediğiniz bir ülkeden bir yemek olsun, rehberiniz olarak kendi zevklerinizle paylaşılan bir yolculuğa çıkacaksınız…

atlar akmaya başladığında, hikayelerin de yaptığını görebilirsiniz. Bu yemeği sana kim öğretti? Kiminle ve ne zaman yemek yedin? Son lokmanız bittiğinde, birbirinizi biraz daha iyi tanıyacağınıza bahse girebilirsiniz.

4. ritmi hissedin

The number 0

Melodi yükselir. Davullar devreye giriyor. Birdenbire artık pistte, mutfağınızda veya otobüste değilsiniz. Başka bir yerde ışınlanmış oluyorsunuz.

Yerinden edilmiş sanatçıların müzik tarihini biçimlendirmedeki rolü, çoğumuzun farkettiğinden çok daha büyük. Dolayısıyla bu Mülteciler Haftası’nda, mülteci kökenli sanatçıların ya da hareket halindeki insanların deneyimlerinden ilham alan özel bir parça listesi Spotify’da oluşturuldu. Buradan dinleyebilirsin.

Umarız, güzel müziğin gücü sayesinde, daha önce hiç bulunmadığınız bir yere gidebiliriz.

Hazırlan. Sesi aç. Bir arkadaşınla paylaş. Ritmi hisset!

5. Bir gerçeği bulun

The number 0

Bu yıl sizden, daha önce bilmediğiniz tarih boyunca mültecilerle ilgili bir gerçeği bulmanızı ve paylaşmanızı istiyoruz.

Size yardım etmek için bu web sitelerini kullanın veya kendi güvenilir kaynaklarınızı bulun:

Traces Project: Timeline of cultural contributions by people who have sought safety in the UK, Counterpoints Arts and UNHCR

The Heritage and Contributions of Refugees to the UK, Refugee Week resource

Records of refugee history held in the National Archives

Mülteci Tarihi web sitesinden mülteci zaman çizelgesi ve indirilebilir kaynaklar tıklayın

6. Bir şiir yaz

The number 0

Mülteciler yahut genel olarak göç krizi ile ilgili bir şiir yazın. Ya da mülteciler ile ilgi mevcut bir şiiri sosyal medya hesaplarınızda paylaşın.

7. Harekete Katıl

The number 0

Daha fazla insan, tarihte hiç olmadığı kadar bugün evlerini terk etmek zorunda kalıyor. Ve dünya genelinde insanlar, yalnızca yaşamı tehdit edici yolculuklarla, ailelerinden ayrılmakla ve çoğu zaman güvenlikle karşılaştıklarında gözaltına alınmak, yoksulluk veya tecrit etmek için ön kapılarını son kez kapatıyorlar.

Mülteciler ve sığınmacılar tüm yıl boyunca desteğimize ve dayanışmamıza ihtiyaç duyuyorlar. Böylece Haziran ayı bittiğinde, Mülteciler Haftası’nın ruhunu ve enerjisini yanınızda taşıyacağınızı ve durmaya devam edeceğinizi umuyoruz. Bunu yaparak, yeter ki, yeterli olduğunu söyleyen devasa bir küresel harekete katılıyor olacaksınız. “Mülteciler hoş karşılıyoruz”.

 

 

*Bu gönderideki içerikler http://refugeeweek.org.uk’a aittir, Bilgi ve Beceri Derneği bu içerikleri tercüme ederek Türkiye’de daha çok kişinin erişmesini sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.